Ólomkoporsó került elő III. Richárd angol király földi maradványai mellől, jelentették be a régészek 2013. július 30-án. Nyolc meglett férfi ember tudta csak kiemelni a két méter hosszú, egyik végén 60, a másikon 30 centiméter széles kőkoporsóból azt a koporsót, ami ólomból készült, és évszázadok óta a nagyobb koporsóban nyugodott.
A brit régészet még nem találkozott ehhez fogható kettőskoporsós módszerrel. Éppen ezért az ólomkoporsót a lehető legóvatosabban próbálják majd felnyitni, hogy ne sérüljön a benne lévő emberi csontváz, azonban a pontos műveletről még nem döntöttek. A koporsón egyébként van egy lyuk, amelyen át látni a halott lábait. A koporsó annak a leicesteri autóparkolónak a felszíne alól került elő, amely III. Richárd (1452-1485) maradványait is rejtette. A rózsák háborújának vesztese 1485. augusztus 22-én halt meg a bosworthi csatában, majd a városhoz közeli ferences rendi Grey Friars templomban temették el szűk és puritán ceremónia keretében. Miután a régészek 2012-ben ráleltek maradványira, idén minden kétséget kizárólag azonosították maradványait, a teszthez a néhai király és élő leszármazottjainak DNS-mintáit vetették össze.
A kettős koporsóba minden bizonnyal magas rangú személyt, de nem uralkodói ház tagját temették. A feltételezések szerint vagy a ferences rend valamelyik elöljáróját, az 1272-ben meghalt Peter Swynsfeldet, vagy az 1330-ban elhunyt Nottinghami Williamet helyezték örök nyugalomra benne, vagy egy bizonyos Sir William de Moton lovagot, aki 1360 körül halt meg.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?