Leonardo DiCaprio Golden Globe-díjat kapott

71. alkalommal került megrendezésre a Golden Globe-gála Beverly Hills-ben 2014. január 13-án. Néhány órával a milliós nézettségű ünnepség előtt csőtörés miatt víz öntötte el a vörös szőnyeget, de a sztárok érkezése előtt orvosolták a helyzetet.

A legjobb drámai filmalkotásnak a 12 év rabszolgaság (12 Years a Slave) című 19. században játszódó filmet választották, amely egy szabad színesbőrű férfi történetét meséli el, akit eladtak rabszolgának. Az est győztese az Amerikai botrány (American Hustle) – David O. Russel filmje kapta a legtöbb díjat (három): musical/vígjáték kategóriában a legjobb film elismerését, valamint két színészi díjat: Amy Adams, a négyszeres Oscar-jelölt amerikai színésznő a legjobb női főszereplő elismerését vehette át a musical/vígjáték kategóriájában, a legjobb női mellékszereplő díjat pedig a rendező korábbi filmjéért Oscar-díjat nyert Jennifer Lawrence kapta.

Leonardo DiCaprio a közönség üdvrivalgása közepette vehette át a legjobb férfi főszereplő elismerését musical/vígjáték kategóriában A Wall Street farkasa (The Wolf of Wall Street) című Scorsese-filmért. A 39 éves művésznek ez volt a kilencedik jelölése, és másodjára kapja meg a díjat (először 2005-ben az Aviátor című filmért, amit szintén Martin Scorsese rendezett).

A legjobb drámai színésznőnek járó díjat Cate Blanchett Oscar-díjas ausztrál színésznő kapta Woody Allen Blue Jasmine című filmjében nyújtott alakításáért. A legjobb drámai színésznek járó elismerést Matthew McConaughey vihette haza, akit a Mielőtt meghaltam (Dallas Buyers Club) című alkotásban, egy AIDS-beteg szerepében nyújtott alakításáért díjaztak. A művész több, mint tíz kilót fogyott a szerep kedvéért. A legjobb mellékszereplő elismerésével a 30 Seconds to Mars együttes frontembere, Jared Leto térhetett haza, aki szintén a Mielőtt meghaltam című filmben játszik.

A mexikói Alfonso Cuarón vehette át a legjobb rendezőnek járó elismerést a Gravitáció (Gravity) című formabontó, 3D-s filmalkotásáért, amelyben George Clooney és Sandra Bullock alakítja a két főszereplő űrhajóst. A legjobb idegen nyelvű film elismerését A nagy szépség (La grande bellezza) című olasz film kapta, a díjt átvevő Paolo Sorrentino rendező azzal zárta köszönőbeszédét, hogy “Olaszország egy őrült ország, de gyönyörű” („That’s a crazy country, but beautiful”). A legjobb animációs film díjával a Jégvarázs (Frozen) című film alkotói térhettek haza.

Cecil B. DeMille életműdíjjal Woody Allen négyszeres Oscar-díjas amerikai filmrendező, színész, forgatókönyvírót tüntették ki, azonban a 78 éves művész még egyszer sem vett át sem Golden Globe, sem Oscar-díjat. Elismerését Diane Keaton amerikai színésznő vette át, aki a művész Annie Hall című filmjéért kapott Oscar-díjat 1978-ban. Keaton beszédében negyvenöt éves barátságukról beszélt, Woody Allen négy filmjében játszott főszerepet, és egy ideig egy párt alkottak a 60-as évek végén.

A legjobb forgatókönyv díját Spike Jonze A nő (Her) című munkájáért vehette át, a legjobb eredeti filmzene díját pedig Alex Ebert a Minden odavan (All is Lost) című filmdrámáért, míg a legjobb betétdalért járó trófeát Bono és az U2 vitte haza a Mandela: Long Walk to Freedom című filmhez írt szerzeményükért. A legjobb televíziós sorozat elismerését drámai kategóriában a Totál szívás (Breaking Bad) című 2013-ban véget ért sorozat kapta, főszereplőjét, Bryan Cranstont is elismerték. A legjobb minisorozat/tévéfilm kategóriájában a Liberace amerikai zongoravirtuózról szóló Túl a csillogáson (Behind the Candellabra) című film kapta a kitüntetést, a művész megszemélyesítő Michael Douglast pedig a legjobb férfi főszereplőnek választották. Ennek a kategóriának a legjobb női főszereplője Elisabeth Moss (Top of the Lake), a legjobb férfi mellékszereplő Jon Voight (Ray Donovan), a legjobb női mellékszereplő pedig Jacqueline Bisset (Dancing on the Edge) lett – Jon Voight Angelina Jolie Oscar-díjas édesapja, a brit Bisset pedig Jolie keresztanyja.

A 71. Golden Globe-gálát Tina Fey és Amy Poehler női komikusok vezették, utóbbi az est folyamán Golden Globe-díjat kapott a televíziós sorozatban nyújtott legjobb női alakításért. Korábban még nem volt példa rá, hogy Golden Globe-ot vezető sztárt azon a gálán ismerjenek el, ahol műsort vezet. A jelölt filmek ismertetése is okozott meglepetéseket: a Philomena című alkotást Philomena Lee, a katolikus egyház által “elrabolt” gyermeke után kutató idős ír asszony konferálta fel, akit a filmben Judi Dench alakít, a Hajsza a győzelemért (Rush) című alkotást pedig Niki Lauda osztrák Forma-1-es pilóta és az őt megtestesítő Daniel Brühl német színész mutatta be.

Az első Golden Globe-díjátadást 1944-ben tartották a Los Angeles-i 20th Century Fox stúdióba, ahol a filmsztárok megtekintték az előző év filmtermésének a külföldi újságírók által kiválasztott legjobbjait. Az első alkalommal még csak hat kategóriában adták át a díjakat, az első győztesek egyike volt Paul Lukas magyar származású amerikai színész is. A díjátadót ma már a világ 193 országa közül 160-ban közvetítik. Az elismeréseket a Hollywoodban akkreditált külföldi tudósítok szervezete, a HFPA mintegy 90 tagja szavazza meg 14 mozifilmes és 11 televíziós kategóriában.

A 71. Golden Globe-díjátadó nyertesei

Legjobb film – Dráma: 12 év rabszolgaság
Legjobb film – Musical/vígjáték: Amerikai botrány
Legjobb férfi főszereplő – Dráma: Matthew McConaughey (Mielőtt meghaltam)
Legjobb női főszereplő – Dráma: Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Legjobb férfi főszereplő – Musical/vígjáték: Leonardo DiCaprio (A Wall Street farkasa)
Legjobb női főszereplő – Musical/vígjáték: Amy Adams (Amerikai botrány)
Legjobb férfi mellékszereplő: Jared Leto (Mielőtt meghaltam)
Legjobb női mellékszereplő: Jennifer Lawrence (Amerikai botrány)
Legjobb rendező: Alfonso Cuarón (Gravitáció)
Legjobb forgatókönyv: A nő (Spike Jonze)
Legjobb betétdal: Mandela: Long Walk to Freedom (U2: „Ordinary Love”)
Legjobb eredeti filmzene: Minden odavan (Alex Ebert)
Legjobb animációs film: Jégvarázs
Legjobb idegen nyelvű film: A nagy szépség (Olaszország))
Legjobb sorozat – Dráma: Totál szívás
Legjobb sorozat – Musical/Vígjáték: Brooklyn Nine-Nine
Legjobb mini-sorozat, vagy tévéfilm: Túl a csillogáson
Legjobb férfi főszereplő (mini-sorozat/tévéfilm): Michael Douglas (Túl a csillogáson)
Legjobb női főszereplő (mini-sorozat/tévéfilm): Elisabeth Moss (Top of the Lake)
Legjobb színész televíziós sorozatban – Musical/Vígjáték: Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
Legjobb színésznő televíziós sorozatban – Musical/Vígjáték: Amy Poehler (Városfejlesztési osztály)
Legjobb színész sorozatban – Dráma: Bryan Cranston (Totál szívás)
Legjobb színésznő sorozatban – Dráma: Robin Wright (House of Cards)
Legjobb férfi mellékszereplő (mini-sorozat/tévéfilm): Jon Voight (Ray Donovan)
Legjobb női mellékszereplő (mini-sorozat/tévéfilm): Jacqueline Bisset (Dancing on the Edge)
Cecil B. DeMille életműdíj: Woody Allen

Mészáros Márton

Leonardo DiCaprio amerikai színész a Golden Globe-díjak 71. átadási ünnepségén Los Angelesben 2014. január 13-án

Leonardo DiCaprio amerikai színész a Golden Globe-díjak 71. átadási ünnepségén Los Angelesben 2014. január 13-án

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s


%d blogger ezt szereti: