Annál sikeresebb az író, minél kevesebbet alszik. Erre az eredményre jutott a közel ötven világhírű regényíró alvási szokásait vizsgáló Maria Popova huszonnyolcéves bulgár írónő, aki Brain Pickings nevű kulturális – elsősorban irodalmi – blogjával lett híres. A szerzőnő kutatási eredményeit a Paste Magazin hasábjain osztotta meg 2014. január 22-én.
A New Yorkban élő Maria Popovának és a Giorgia Lupi olasz információ-designer kollaborációjából született infografika szemlélteti Popova kutatásának eredményét, amelyből kitűnik, hogy azok az írók lettek a legsikeresebbek a történelem során, akik a legkorábbi időpontban keltek fel. A kimutatás első helyén Honoré de Balzac, a francia realista regény megteremtőinek egyike áll. A világirodalom egyik legjelentősebb alkotója bevallása szerint hajnali egy órakor kelt minden nap. Őt a kortárs Murakami Haruki japán szerző követi, aki reggel négykor kel fel. Az 1963-ban, 21 évesen öngyilkosságot elkövető Sylvia Plath amerikai költő-író szintén négy órakor indította a napot.
Benjamin Franklin amerikai polihisztor, aki egy személyben volt polgári demokrata politikus, természettudós, filozófus, feltaláló és író éppúgy öt órára húzta ébresztőóráját, mint Immanuel Kant, a 18. századi német filozófus. Az irodalmi nagyságok közül Ernest Hemingway és Kurt Vonnegut reggel hat órakor kelt, a korábban súlyos drog- és alkohol problémákkal küszködő Stephen King, a horror műfaj nagymestere a mai napig nyolc órakor kel, mint Charles Darwin, az evolúció elméletének kiötlője. A nagy Gatsby és számtalan híres regény megalkotója, F. Scott Fitzgerald későig aludt, ő tizenegykor kelt, de a legálomszuszékabb tollforgató kétségkívül Charles Bukowski, az 1920 és 1994 élt német születésű amerikai író volt. A művészre rá is férhetett az alvás, hiszen hetvenhárom éve során munkamániás módjára ontotta magából a költeményeket, novellákat, regényeket.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?