Hildegard Hammerschmidt-Hummel német kutató bemutatta a nyilvánosságnak az általa fellelt két William Shakespeare (1564-1616) angol drámaírót ábrázoló portrét 2014. február 12-én. A német tudós meg van győződve róla, hogy a képek élethű ábrázolások Shakespeare-ről.
Évek óta tudományos vita zajlik arról, hogy vajon Shakespeare írta-e az összes neve alatt megjelent világhírű művet, azonban most külsejéről szóló rejtélyek kezdenek eloszlani. Az egyetlen fennmaradt arcképének hitelességéről tudományos körökben folyó találgatások után Hildegard Hammerschmidt-Hummel anglisztikai szakértő a nyilvánosság előtt jelentette be, a képmás valóban Shakespeare-t ábrázolja, feltevését pedig azzal támasztja alá, hogy az általa talált fiatalkori és későbbi portré is megegyező képet alkot a művészről.
A művek eredetiségét azzal támasztja alá, hogy mindegyiken megegyeznek Shakespeare vonásai, és a betegségéből származó bizonyítékok is fellelhetőek. “Ezeket a jegyeket csak egy olyan művész ismerhette, aki az élő Shakespeare-rel ült szemben” – állítja Hammerschmidt-Hummel. A kutató 1995-ben már feltűnést keltett azzal az állításával, hogy Shakespeare Darmstadtban őrzött halotti maszkja eredeti. Korszerű krimináltechnikai módszerekkel hasonlította össze a maszkról készült fotókat a drámaíró egyik mellszobrával. A fiatalkori képmás a kutató szerint 30 éves kora körül, irodalmi karrierjének tetőpontján ábrázolja Shakespeare-t. Hammerschmidt-Hummel ezt a képet “Wörlitz-portrénak” keresztelte el. Az anhalt-dessaui fejedelem egy angliai utazása során a 18. század végén kapta ajándékba Shakespeare egyik leszármazottjától, onnan hozta Wörlitzbe, innen az elnevezés. 1945-ben a kép a szovjet hadsereg kezére került, és azóta eltűntként tartják számon, a kutató csak fotó alapján tudta elemezte a képet.
A másik felvétel a szakértő szerint „az avoni hattyú” életének 50. éve körül készülhetett, Hammerschmidt-Hummel szerint a művész ekkor ült utoljára modellt. A festményen az angol drámairodalom legnagyobb alakja teljes életnagyságban látható egy széken ülve, kezével kutyáját simogatva. A képre a kutató egy 1824-ben, James Boaden angol drámaíró által megjelentett könyvben bukkant rá. A feltételezés szerint a mű egy rézkarc, amely egy Shakespeare életében festett időskori portré alapján készült. A szakértő szerint különböző tudományágak képviselői megvizsgálták a portrékat, és megerősítették kutatási eredményeit. Az 52 évet élt William Shakespeare születésének 450. évfordulója idén áprilisban lesz.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?