Az egész európai kontinenst meglepte a spanyol uralkodó, I. János Károly király váratlan lemondása, amelyet rádió- és televíziós beszédben jelentett be alattvalóinak 2014. június 2-án, hétfőn. Az összes spanyol napilap címlapon hozta le a hírt, és számos lap a király fényképével ellátott címlappal jelentetett meg különszámot.
A spanyol lakosság jelentős részét váratlanul érte a 76 éves király lemondása, habár az előző évben több spanyol vezető lap is felvetette, hogy a monarchia érdekében célszerű lépés lenne, ha lemondana a trónról a megromlott egészségi állapotú és számos botrányba keveredett János Károly király. Azonban sokakban örömöt váltott ki a lemondás, Madridban és Murciában például köztársaságpártiak tüntettek azt követően, hogy király lemondott. A demonstrálók a köztársaság bevezetését, illetve ehhez szükséges népszavazás kiírását követelését skandálták.
II. Konstantin elűzött görög király a CNN amerikai hírtelevízió élő adásában arról beszélt, hogy mennyire fontosnak tartja sógora, János Károly örökségét. “Egy nagyon nehéz időszak vezetett ide. De meggyőződtem róla, hogy legyőzött minden nehézséget” – fogalmazott az ex-király. II. Konstantin úgy fogalmazott, habár nem volt beavatva a lemondási szándékba, meggyőződése, hogy a spanyol király tudtában van annak, hogy milyen tekintélyes negyven évet tudhat magáénak az ország élén. “A legmegfelelőbb döntést hozta a legmegfelelőbb pillanatban” – summázta véleményét a volt görög uralkodó.
I. János Károly spanyol király lemondása másnapján fia társaságában, Fülöp herceggel katonai egyenruhában érkezett egy ünnepségre a Madridtól 45 km-re északnyugatra fekvő San Lorenzo de El Escorial-i királyi kolostorba.
II. Erzsébet nem mond le
János Károly spanyol király azon a napon mondott le, amikor Nagy-Britannia uralkodója, II. Erzsébet királynő koronázásának 61. évfordulóját ünnepelte. A szigetországban – ellentétben Spanyolországgal – a beiktatási ünnepség egy szigorú vallási ceremónia is: az uralkodó fel van szentelve, és koronázásakor esküt tesz arra, hogy minden kötelességét ellátva szolgálni fogja népét.
János Károly a hivatalos indoklás miatt rossz egészségi állapota és népszerűségének visszaesésével szembesülve mondott le a trónról, de vele ellentétben, a nála tizenkét évvel idősebb, idén 88 éves II. Erzsébet brit királynőnek esze ágában sincs lemondania. A The Telegraph brit újság felidézte, Julianna holland királynő 1980-ban történt lemondását, amely állítólag mélységesen felbőszítette II. Erzsébetet. “A királynő nem fog lemondani, mert ő egy felszentelt uralkodó, és ígéretet tett arra, hogy egész életén át szolgálni fog. Nem is kell lemondani, mert ha bármi gond adódna, lehetne régense, mint az őrült III. György királynak” – fogalmazott Hugo Vickers brit történész.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?