Rézötvözetből készült lábujjgyűrűt találtak két, több ezer éves egyiptomi csontvázon az ókori egyiptomi amarnai (ahet-atoni) ásatási helyszínen 2013. július 5-én. A kutatók szerint a múmiák lábán lévő gyűrűvel gyötrelmeiket szerették volna enyhíteni.
A két emberi maradványra Ahet-Aton ókori egyiptomi várostól – el-Amarna, rövid ideig az ókori Egyiptom fővárosa – délre fekvő temetőben bukkantak. A feltárást végző kutatók szerint most először fedeztek fel ókori – több mint 3300 évesre becsült – tetemeken hasonló, lábon hordott rézgyűrűket. Korábban találtak gyűrűt egyiptomi múmia lábujján, de az Hornedjitef karnaki pap múmiája volt, a gyűrű pedig aranyból készült. Úgy gondolják, a most feltárt két egyiptomi még életében viselte a szokatlan „ékszert”, azt azonban nem tudták megfejteni, hogy vajon mitológiai okokból viselték, vagyis varázserőt tulajdonítottak neki, vagy csupán divatból húzták lábukra. Előbbi feltételezést támaszthatná alá az a tény, hogy az egyik csontváz jobb lábán találták meg a gyűrűt, amelyen többszörös törés nyomait mutatták ki.
Anna Stevens régész, az amarnai ásatási program igazgatóhelyettese a LiveScience.com tudományos hírportálnak nyilatkozva arról beszélt, hogy az ókori egyiptomi hitvilágban a be- és a körülkötéseknek nagy varázserőt tulajdonítottak. Ehhez megfelelhetett a hurokszerűen elhelyezhető fémgyűrű. A két csontváz tulajdonosa 35-40 év körüli férfiak lehettek. Ezek az emberek nem voltak elég gazdag ahhoz, hogy sziklába vájt sírba temetkezhessenek, de azt megengedhették maguknak, hogy egy átlagos temetőbe helyezzék őket végső nyugalomra. A feltételezések szerint a két személy az amarnaiak többségéhez hasonlóan a város valamelyik tisztviselőjének uradalmához tartozó egyszerű házakban laktak, munkájukért cserébe szolgálati lakást és gabonát kaphattak.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?