Az Alsóerdősori Bárdos Lajos Gimnázium tizenkettedikes osztályának tartott személyes történelemórát Gróf Nádasdy Borbála, a történelmi Nádasdy-család tagja. A 74 éves arisztokrata negyvenöt perces előadását a könyvtárban hallgatták a diákok.
Borbála a számos kiváló államférfit, hadvezért, mecénást “felvonultató” családjának múltjáról mesélt kezdetben, felidézte a “földi paradicsomnak” nevezett gyermekkorát, majd a nemesség meghurcoltatásának fájó emlékét az 1940-es évekből. A grófnő fájdalommal emlékezett vissza arra a napra, amikor a Balaton partjáról Budapestre vitték tizenkét évesen, hogy a börtönbe zárt édesapjával szembesítsék. A grófnő kalandos felnőttkoráról is mesélt számos érdekes történetet: megtudhattuk, hogyan menekült el az országból édesapja javaslatára 1956 után, miként vált rövid időn belül filmsztárrá Bécsben, és hogyan lett elismert balettmester Franciaországban, jelenlegi lakhelyén.
A grófnő elárulta, hogy tévesen jelent meg a magyar sajtóban a hír, miszerint 76 évesen elhunyt unokatestvére, gróf Nádasdy Ferenc halálával kihalt a Nádasdy-család férfiágon, ugyanis még négy férfi Nádasdy él szerte a világban. Borbála fontosnak tartotta elmondani, hogy Nádasdy Ferenc alapítványt hozott létre a történelmi örökség megmentésére, valamint azt, hogy családja tényleges kártérítést ezidáig nem kapott az államtól. Záró gondolatként a család, és a nők családban betöltendő szerepére hívta fel a figyelmet. A grófnő a beszélgetés után dedikálta életrajzi trilógiája első könyvét, a Zagolni zabad? című kötetét a gimnáziumnak.
Nádasdy Borbála Mészáros Márton meghívására látogatott el a hetedik kerületi iskolába, aki interjút készített vele a nyáron. “Kötelességemnek tekintem, hogy ellátogassak iskolákba, ahol a magyar történelem olyan szakaszáról mesélhetek a fiataloknak, amelyekről csak kevesen tudhatnak” – mondja Borbála.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?