Szapphó ókori görög költőnő két új, eddig ismeretlen versére bukkantak egy papiruszon, amelyet egy magángyűjtő ajándékozott az Oxfordi Egyetemnek – jelentette be Dirk Obbink, az oxfordi egyetem kutatója 2014. január 30-án.
A i. e. 6. század elején Leszbosz szigetén élt és alkotott Szapphó művei közül számtalan alkotás megsemmisült, csupán egyetlen verse maradt fenn éppen a történelem során. A most talált két versre akkor leltek rá, amikor egy anonimitást kérő magángyűjtő megmutatta a körülbelül Kr.e. 3. századból származó papiruszdarabot Dirk Obbinknak, az Oxfordi Egyetem kutatójának. A professzor az írásos leletek alapos vizsgálatát követően arra megállapításra jutott, hogy a „költemények kétségkívül Szapphó művei”. A szakember a Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik című kiadványban számol be részletesen kutatási eredményéről.
A felfedezett versek közül az egyik a fiatal nőkből álló művészeti társaságot szervező Szapphó bátyjairól, Charaxosról és Larichosról szól, és a műben arra kéri az olvasót, hogy fohászkodjon Héra istennőhöz azért, hogy Charaxos épségben visszatérjen tengeri útjáról. A görög líra kiemelkedő alkotója a másik versben kedvelt témáját, a szerelmet dolgozza fel: egy viszonzatlan szerelmet történetét énekli meg.
Mészáros Márton
Vélemény, hozzászólás?